Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letem světem se středověkem

29. 05. 2017 21:08:02
Ne každý má v životě štěstí dělat a živit se tím, co ho opravdu baví. Jednou jsem někde četla, že není úplně důležité se živit svým oblíbeným koníčkem, ale tím, co nám jde.

Pokud se tyhle dvě věci skloubí dohromady, má člověk celkem vyhráno. Netvrdím, že jsem ten šťastlivec, ale občas se o to pokouším. Třeba i několikrát ročně.

Letos to bude šestá sezóna, kterou se věnuji středověké hudbě. Sezónou myslím období přibližně od konce jara do konce září a adventní čas. Během této doby jsou oblíbené turistické atrakce ve formě jarmarků, středověkých trhů, městských slavností, které případně probíhají i na hradech a zámcích. Zbytek roku je na podobné akce poměrně chudý. Občas to zachraňuje celoroční fungování středověkých krčem, které kromě občerstvení nabízejí i bohatý večerní program.

Člověk si řekne: „Oukej, dejme tomu 6 měsíců v roce se dá vydělávat středověkou hudbou, ale co ta druhá půlka roku?“ Druhá půlka je dost mizerná a tam se záliba v hudbě bohužel rozchází s tím druhým zásadním pravidlem - protože to nejde. Mám proto ještě jednu zálibu, a tou je šití převážně historických oděvů. Také netvrdím, že by mi úplně šla, ale zachraňuje mě před utopením. Občas ty horší měsíce ale přichází, takže sem tam neuškodí se na nějakou dobu nechat zaměstnat a finančně se zalepit.

Aneb jaký si to uděláš, takový to máš. A já se dlouhodobě nedokážu přesvědčovat dělat něco, co nechci.

Letošní sezóna nám začala víkendovým festiválkem na malém hrádku v německém Kirkelu ve dnech 20. a 21.5. Dost často se nám stává, že zájezdy do Německa jsou většinou až u francouzských hranic. Kirkel není výjimkou. Proto ty větší dálky jezdíme o den dřív. V pátek 19.5. jsme se zabalili a v dopoledních hodinách vyrazili z Prahy na cestu. Zatímco v Praze už bylo slušný horko a takhle po ránu 25 stupňů ve stínu, přibližně v polovině cesty se rapidně ochladilo na 12 stupňů. Na místo jsme přijeli v podvečerních hodinách, zabydleli se v útulné ubytovně v podhradí a až na mejdan o patro níže měli celkem klidný večer.

---

Zápis z deníku, sobota 20.5., 10:49

„Po osmé ráno jsme vyrazili na obhlídku okolí. Jsou tu moc pěkné lesy s různými skalními útvary v pískovcích. Pod jedním převisem dokonce vyspávala nějaká mládež ve spacáku. Ráno telefon ukazoval 7 stupňů. Všude se linula jemná mlha, která se postupně rozplývala do slunného dne.“

---

V sobotu program začínal až po jedné hodině a probíhal celým odpolednem do osmi večer. Naše vystoupení spočívají v krátkých (většinou dvacetiminutových) blocích přibližně 5x denně na různých místech trhu. Často se do programu ještě zahrne průvod všech umělců a závěrečný „tavernspiel“, což je opět ve zkratce představení všech uměleckých čísel, co měli návštěvníci možnost ten den vidět. Společně s námi tam byla ještě jedna německá středověká kapela, paní, co vyprávěla pohádky, tribal tanečnice a nepřekonatelná místní hvězda v iluzích a kouzlech, co si říká Kalibo.

Na to, že Kirkel není moc velké město, se tu lidí sešlo celkem dost. V neděli byl dav téměř neprostupný. Výhodou takového „zaměstnání“ je ten fakt, že je téměř nemožné narazit na nepříjemné lidi. Minimálně díky dobovému kostýmu se na vás všichni usmívají a mají radost, že díky vám můžou na chvíli zapomenout na rutinu v běžné realitě.

Protože nás po pár dnech čekalo hraní ve Švýcarsku, rozhodli jsme se si tentokrát víkend trochu protáhnout s výlety po okolí. Vybrali jsme si nedalekou Francii. Osobně jsem byla ve Francii poprvé, a i když hned za hranicemi, měla jsem i tak možnost na vlastní kůži zjistit, že většina francouzů opravdu nerada mluví jinou řečí, než tou svou.

---

Zápis z deníku, pondělí 22.5., 10:17

„Dálniční známky sice nejsou potřeba, ale na některé úseky jsou tu platební brány. Při výjezdu z jednoho takového úseku si nás zastavila místní policie na prohlídku. Ptali se nás od kud kam jedeme, proč do Francie, namátkou nás prošacovali, koukali do batohu a nechali očuchat psem. Taky se ptali, kolik s sebou máme peněz.“

---

Dnešním cílem bylo vylézt na vrchol nad jezerem Lac Blanc, který byl ve výšce 1302 metrů nad mořem. Místo to bylo opravdu krásné. Celý okruh měl necelých 8 kilometrů, ale jeho zdolání nám trvalo tři a půl hodiny. V prvním úseku jsme lezli téměř po čtyřech přes šutry do kopce. Dole sice psali, ze to máme nahoru za 20 minut, ale řekla bych, že jsme na tom klidně hodinu strávit mohli. Po vršku už se šlo líp - klikaté cestičky lesem, přes potůčky, pak už byly jen nízké borovice a nakonec široká vysokohorská pláň. Bylo jasno a slunce pálilo. Po chvíli jsme se dostali

nad jezero, kde se nám otevřel famózní výhled na další vrcholy a krásy naší planety.

Na večer jsme se ubytovali v Mulhousu a druhý den před odjezdem do Švýcarska ještě prošli centrum města.

---

Zápis z deníku, úterý 23.5., 14:29

„Anglicky nikdo mluvit nechce, ani jídelní lístky nemaj v jiným jazyce, než francouzsky.“

---

Ve Švýcarsku jsme hráli konkrétně kousek od městečka Hinwil, což je nedaleko Zürichu. Byla to louka plná stánků s výhledem na zasněžené Alpy v dálce. Ubytovali jsme se asi v 10km vzdáleném městě už v úterý, protože na středu večer si nás Švýcaři objednali na nějakou firemní hostinu, která měla probíhat v duchu středověku. To je další typ vystupování, trochu rozdílný od toho trhového. Zahráli jsme pár písní při wellcome drinku a pak sem tam něco, zatímco návštěvníci jedli nebo čekali na další chod. Nakonec to byla příjemná hodinka hraní, po které jsme ještě dostali vydatnou večeři.

---

Zápis z deníku, středa 24.5., 7:48

„Dnes v noci se mi zdály nějaký nesmysly. Vybavuju si něco málo, že nám na univerzitě vyučoval Babiš a vyprávěl, jak funguje politika a co v ní dělá on. Všechno legálně, podle pravidel, žadný podvody by si prý nikdy k občanům nedovolil...“

---

Celé tři dny, co akce probíhala, byla tropická vedra. Louka se změnila na suchou savanu a z udusané trávy se postupně stalo seno. Dvě vrstvy středověkých šatů dodávaly celkové atmosféře možnost se pořádně vykoupat ve vlastní šťávě. Zdálo se, že lidí nebylo mnoho, ale na takovém velkém prostranství se i větší počet ztratí. První den pořadatelé prý trhli rekord 3000 návštěvníků.

---

Zápis z deníku, neděle 28.5., 13:42

„Vzpomněla jsem si, že při jednom včerejším hraní se u nás zastavila skupinka lidí s různě deformovanými končetinami. Také na sobě měli kostýmy a nejdůvtipněji vypadala slečna oblečená za pirátku. Slušelo jí to. Tak originální pirátka jako byla ona, žádná jiná být nemůže. Jedna paže ji končila nad loktem. Pahýl měla omotaný a na něj nasazený kovový hák. Pravá pirátka.“

---

Kromě dětských zájezdů na takové akce často zavítají i zájezdy z ústavů a spolků s různě postiženými lidmi. Většinou to bývají mentálně postižení lidé i na vozíčkách. Přesto je takové publikum nejvděčnější.

Jedenáctý den jsme sbalili věci a zamířili k domovu. Moje důležité pravidlo na delších cestách je schovat si po dobu pobytu jedno čisté tričko a ještě voňavé si ho oblíct poslední den. Po té době středověkého režimu mám tak možnost se zase cítit jako civilizovaný člověk. Zaručeně všichni si vezeme domu opálení (někdo možná ještě spálení), což pro nás znamená hnědý výstřih, obličej a zápěstí, zbytek byl schovaný pod kostýmem. Příští víkendová zastávka nás čeká Za tři týdny v Německém Backingenu, kam pojedem už po třetí. Tak se tam potkáme? :)

Autor: Hanka Slanařová | pondělí 29.5.2017 21:08 | karma článku: 11.31 | přečteno: 496x


Další články blogera

Hanka Slanařová

Výprava za moldavským vínem

Když vám na Ukrajině stojí auto s českými poznávacími značkami, musíte ho aspoň jednou za rok převézt přes hranice. Proto jsme si s přáteli vymysleli výlet z Ukrajiny přes Rumunsko do Moldavských vinic a zpátky.

19.5.2018 v 9:56 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 297 | Diskuse

Hanka Slanařová

Zimní cesta do teplých krajů božské Andalusie

Ukrajina je sice fajn, ale když už vám promrzlé zdi vaší chaloupky připomínají tvrdou realitu, že je čas vstát z vyhřátých peřin a jít do studené kuchyně zatopit v kamnech, je třeba se vydat trochu víc na jih.

22.3.2018 v 21:17 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 396 | Diskuse

Hanka Slanařová

Tokajská oblast v cikánských povozech

Po úspěšné ukrajinské výpravě po poloninách na koních jsem se nadchla pro cestování. Další cíl: Tokajská oblast v cikánských povozech.

23.11.2017 v 17:09 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 699 | Diskuse

Hanka Slanařová

Zakarpatská Ukrajina na koních

Pokud někdo koukal do telefonu, tak jenom proto, aby si prohlédl fotky, které právě vyfotil. I přes všechny nádherné snímky ale člověk neprohlédne místní krásu, dokud si ji sám neprožije. Zakarpatské poloniny.

18.10.2017 v 17:06 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 1412 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Žalm 104 zazpívaný hebrejsky

Hebrejština patří do rodiny semitských jazyků, resp. ke kanaánské severozápadní skupině. Nejstarší dochované hebrejské texty pocházejí z 10. století př. n. l. (tzv. gezerský kalendář).

14.8.2018 v 7:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 |

Karel Sýkora

Li Po – Člověk je tady hostem

Li Po nebo též Li Paj je nejpopulárnější klasický čínský básník období Tchang (asi 701 – 10. listopadu 762 v Süan-čchengu v provincii An-chuej). V Japonsku je znám také jako Rihaku.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 106 |

Karel Sýkora

Indochine – Tes yeux noirs

Indochine is a French pop/rock and new wave band, formed in Paris in 1981. The band was very successful in the Francophonie, in continental Europe and Latin America in the 1980s.

13.8.2018 v 6:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 |

Karel Sýkora

Kniha Leviticus – výklad doc. Beneše

Leviticus, hebrejsky וַיִּקְרָא Va-jikra („A zavolal“) (někdy též nazývána 3. kniha Mojžíšova) je třetí knihou Starého zákona. Řadí se do Tóry čili do Pentateuchu.

12.8.2018 v 16:36 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 166 |

Karel Sýkora

Africa (Toto) – Oberstufenchor Cusanus Gymnasium

"Africa" is a song by the American rock band Toto. It was included on their fourth studio album Toto IV, and released as a single on September 30, 1982.

12.8.2018 v 6:52 | Karma článku: 4.68 | Přečteno: 104 |
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 610

Houslistka na cestách, která se mimo jiné občas zabývá svojí malou živností v tvorbě různých šitých produktů.

Najdete na iDNES.cz